طراحی دکوراسیون داخلی کلینیک زیبایی + فیلم

طراحی دکوراسیون داخلی کلینیک زیبایی نقش مهمی در ارائه‌ی تصویر و خدماتی که کلینیک ارائه می‌دهید دارد. در سال‌های اخیر دکوراسیون داخلی مطب و کلینک‌های زیبایی از فضاهایی سرد و  خالی که تمام دیوارها به رنگ غالب سفید بود به فضایی گرم که تداعی بخش آرامش و راحتی است تغییر کرده است. می‌توان گفت طراحی دکوراسیون داخلی کلینیک زیبایی یکی از مهمترین بخش‌هایی است که باید مورد توجه قرار بگیرد. در ادامه‌ی این مقاله به توضیحاتی پیرامون نکات مهم هنگام طراحی دکوراسیون داخلی کلینیک زیبایی اشاره می‌نمائیم.

00:52
truncate dir-rtl

طراحی قسمت پذیرش و اطلاعات کلینیک دکتر نیلفروش‌زاده

در طراحی دکوراسیون داخلی کلینیک زیبایی باید چه مواردی در نظر گرفته شود؟

جنبه‌هایی که در طراحی دکوراسیون داخلی کلینیک زیبایی باید مورد توجه قرار بگیرد:

 • خدماتی که در کلینیک ارائه می‌شود

به عنوان مثال طراحی داخلی که برای یک کلینیک تغذیه و رژیم غذایی در نظر گرفته می‌شود با طراحی دکوراسیون یک کلینیک جراحی زیبایی کاملاُ متفاوت است. بنابراین در اولین مرحله باید خدمات کلینیک در هنگام طراحی دکوراسیون داخلی مورد توجه قرار بگیرد.

بیشتر بخوانید: بازسازی راه پله های قدیمی

 • آسایش مراجعین

با توجه به اینکه در برخی موارد ممکن است مراجعین برای مدت زمان طولانی در سالن انتظار حضور داشته باشند انتخاب مبلمان و هر نوع دکوراسیون باید به گونه‌ای باشد که مراجعین و همراهان آنها در زمان انتظار فضای راحتی را تجربه نمایند.

 • توجه به رنگ و نورپردازی

نورپردازی اتاق معاینه، اتاق انتظار و سایر بخش‌های کلینیک باید با دقت انجام شود. استفاده از نورپردازی شدید در برخی موارد می‌تواند تاثیر منفی داشته باشد. تا جایی که می‌توانید از نور طبیعی پنجره‌ها استفاده کنید و برای سایر فضاهایی که به نور طبیعی دسترسی ندارند، نورپردازی‌های ملایم که منجر به خستگی چشم نشود استفاده کنید. انتخاب لامپ‌هایی با رنگ گرم نسبت به لامپ‌های با رنگ سرد ارجحیت دارد. لامپ، لوستر و هرگونه آباژور باید در قسمت‌هایی نصب شوند که باعث ایجاد سایه در قسمت‌هایی که مراجعین حضور دارند نشود.

در طراحی کلینیک باید ابتدا یک تم را مشخص نمائید و سپس دکور تمام قسمت‌های را با توجه به تم انتخاب شده انتخاب کنید. رنگ سقف را همیشه یک رنگ روشن انتخاب کنید. رنگ روشن به خصوص برای کلینیک‌های کوچک می‌تواند موجب بزرگتر نشان دادن فضا شوند.

 • اندازه‌ی کلینیک

دکوراسیون داخلی فضاهای کوچک با دکوراسیون کلینیک‌های بزرگ کاملاُ متفاوت است. بنابراین با توجه به ابعاد فضایی که در اختیار دارید می‌توانید دکوراسیون داخلی خود را به گونه‌ای انتخاب نمائید که از تمام فضاها به خوبی استفاده شود. این مورد به خصوص در کلینیک‌های کوچک اهمیت بسزایی دارد.

بیشتر بخوانید: مطالعات فاز صفر معماری

00:55
truncate dir-rtl

جلسه‌ی پرزنت طراحی کلینیک الماس توسط گروه مهندسین مشاور آژندپنام

00:22
truncate dir-rtl

نمونه کار دیدنی طراحی داخلی کلینیک

 •  انتخاب دکوراسیون کلینیک

با توجه به اینکه کلینیک زیبایی مکانی است که مراجعین معمولاُ برای جراحی‌های انتخابی و یا دریافت خدمات جهت افزایش زیبایی ظاهری مراجعه می‌نمایند، بنابراین باید سعی کنید مراجعین در تمام مدت حضور در کلینیک آرامش داشته باشند. در انتخاب دکوراسیون کلینیک زیبایی به این موارد دقت نمائید:

 • انتخاب گیاهان زنده: گیاهان و درختچه‌های کوچک علاوه بر تمییز کردن هوا باعث ایجاد حس آرامش نیز می‌شوند.
 • مبلمان انتخابی جهت کلینیک زیبایی باید راحت بوده و با تم سالن هماهنگ باشد.
 • در صورتی که در کلینیک زیبایی خدماتی مانند ماساژ و یا لیزر درمانی انجام می‌شود باید در تهیه تخت‌های راحت برای این قسمت‌ها دقت نمائید.
 • در صورتی که مطب شما در یک منطقه‌ی مرفه نشین قرار دارد باید مبلمان انتخابی شما نیز از کیفیت و طراحی ویژه‌ای برخوردار باشد.
 • استفاده از آینه در قسمت‌های مختلف کلینیک زیبایی یکی از موارد مهم است. آینه علاوه بر اینکه باعث بزرگتر دیدن فضا می‌شود برای مشتریانی که جهت دریافت خدمات زیبایی مراجعه می‌نمایند از اهمیت بسیاری برخوردار است. آینه‌های قدی، قاب بندی شده با نورپردازی‌های مناسب در اطراف آن جزء مهم طراحی دکوراسیون داخلی یک کلینیک زیبایی است.
 • استفاده از تابلو و یا مجسمه‌های هنری: هنر جزء لاینفک زیبایی محسوب می‌شود. بنابراین در یک کلینیک زیبایی انتخاب تابلو، مجسمه‌ و سایر وسایل هنری می‌تواند حس زیبایی را به مراجعین القا نماید.

بیشتر بخوانید: طراحی و اجرای تجاری

مراحل طراحی دکوراسیون داخلی کلینیک زیبایی

مراحل دکوراسیون داخلی کلینیک زیبایی عبارت است از:

1. ارزیابی اولیه

در این مرحله پس از بازدید از کلینیک، کارفرما باید تمام انتظاراتی که از طراحی داخلی کلینیک زیبایی خود مد نظر دارد با طراح داخلی مطرح نماید.

2. طراحی مفهومی

پس از بازدید اولیه، طراح چندین نقشه‌ی سه بعدی از طراحی‌ داخلی را تهیه می‌نماید. برنامه‌ی زمان بندی، بودجه‌ی هر طرح و گزینه‌های انتخابی برای مبلمان و دکوراسیون داخلی در این مرحله تهیه و به کارفرما ارائه می‌شود.

3. توسعه طراحی

پس از اینکه کارفرما، طرح دلخواه خود را انتخاب کرد ساختمان از لحاظ مصالح، زیربنا و استحکام مورد بررسی قرار می‌گیرد تا در هنگام شروع طراحی مشکلی ایجاد نشود.

4. طراحی فنی

جزئیات دقیق طراحی در این مرحله ارائه می‌شود و برنامه‌های تکمیلی مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

5. ساخت و ساز

در صورتی که نیاز به تغییراتی در دیوار، پنجره، اتاق‌ها و سایر قسمت‌ها باشد در این مرحله کارهای ساختمانی به ترتیب انجام می‌شود. هرگونه تغییر رنگ، گچ کاری، نورپردازی و برق کاری باید به ترتیب زمانی که معمار مشخص کرده است انجام شود.

6. چیدمان مبلمان

پس از پایان یافتن کارهای ساختمانی نوبت به چیدمان مبلمان انتخاب شده و سایر دکوری‌های مورد استفاده فرار می‌رسد. در چیدمان مبلمان و انتخاب دکوراسیون باید به مواردی که در ابتدای مقاله عنوان شد دقت شود.

کلام اخر

در انتها لازم است به این نکته توجه نمائید اغلب افرادی که به کلینیک‌های زیبایی مراجعه می‌‌نمایند افرادی از قشر مرفه و پردرآمد جامعه هستند. به همین دلیل در انتخاب تمام اجزاء دکوراسیون داخلی خود باید به گزینه‌ی شیک و مجلل بودن آنها دقت نمائيد. دکوراسیون کلینیک زیبایی، ویترینی از نحوه‌ی ارائه‌ی خدمات به مراجعین است بنابراین جهت طراحی دکوراسیون داخلی کلینیک زیبایی خود یک تیم حرفه‌ای و با تجربه را انتخاب نمائيد.

منابع:

https://www.vicalhome.com/blog/en/interior-design-in-beauty-health-and-wellness-clinics/

https://www.ktmdesign.co.uk/aesthetic-clinic-interior-design

شرکت مهندسین مشاور آژند پنام

شرکت مهندسین مشاور آژند پنام جهت ارائه کلیه خدمات فنی و‌مهندسی طراحی، نظارت و اجرا با به کارگیری مهندسین مجرب در کمترین زمان در خدمت شما می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا