نمای تراکوتا و نقش تاثیر گذار آن در زیبایی ساختمان

نمای تراکوتا یکی از مدرن ترین نماهای ساختمان است که به با عنوان نمای سفالینه نیز شناخته می شود. جذابیت بی نظیری که نگاه هر بیننده ای را به خود جلب می کند. با وجود اینکه سفال حس و حال قدیمی و سنتی را القا می کنند اما همواره شاهد این هستیم که مدرن ترین بناهای اروپایی با استفاده از تراکوتا، نماکاری می شوند و این ترکیب سنتی و مدرنیته گرایی در کشور ما نیز در حال رواج است.

در تولید این مصالح از متریال با کیفیت استفاده شده که تاثیر بسزایی در میزان مقاومت و ماندگاری آن در برابر عوامل محیطی دارد. در مجموعه آژند پنام امکان مشاهده جذاب ترین مدل های نمای تراکوتا وجود دارد که می توانید برای انتخاب هر یک با شرکت مهندسین آژندپنام در ارتباط باشید.

نمای تراکوتا

 نمای تراکوتا چیست؟

تایل هایی که سرمنشا آلمانی دارند و در دهه 1980 پا به دنیای معماری و دکوراسیون گذاشتند. نمای سفالینه که فرم مدرنیته به خود گرفته و جذابیت خاصی به نمای ساختمان می دهد. برای تولید تراکوتا از خاک رس استفاده می شود که پس از ترکیب شدن با دیگر مواد اولیه، در کوره هایی با دمای بالا قرار میگیرند.

تایل های تولید شده به دلیل مقاومت بالا در برابر شرایط و عوامل محیطی انتخاب ایده آل برای نمای ساختمان به شمار می آیند. نمای تراکوتا در واقع همان فرم مدرن و مهندسی شده نمای آجری است که بافت قدیمی شهری را تشکیل می داد. این تایل ها ویژگی های خاص و متفاوت دارند که از مهم ترین آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • وزن سبک
 • مقاومت و دوام بالا
 • تنوع در شکل و فرم
 • قابل ساخت در ابعاد گوناگون
 • قابلیت ترکیب با دیگر متریال ساختمانی

بیشتر بخوانید: نمای جی اف آر سی

مزایای نمای تراکوتا

نصب ساده و آسان از مهم ترین مزایای نمای تراکوتا به شمار می آید که به راحتی توجه پیمانکاران و سازندگان را به خود جلب می کند، البته این محصولات مزایای متعدد دیگر دارد که شامل موارد زیر هستند:

 • دوام و ماندگاری بالا
 • دارای مقاطع اختصاصی
 • بهترین عایق حرارتی و صوتی
 • دارای تابش بند های همجنس
 • تنوع رنگی از رنگ های زنده طبیعی
 • سرعت بالا در نصب و اجرای ساده
 • مقاومت رنگی بالا در برابر عوامل محیطی
 • حالت ارتجاعی مناسب با شرایط آب و هوایی
 • قابلیت ترکیب با دیگر متریال برای داشتن نمای خاص

استفاده از متریال قدیمی مانند ماسه، سیمان، آجر، سرامیک و … برای نمای ساختمان باعث سنگین شده وزن متریال خواهد شد؛ به همین دلیل در مواجهه با سرما و گرمای طولانی مدت، فرو میریزد. وزن بسیار سبک این تایل ها سبب شده تا در زمان تغییرات آب و هوایی مقاومت و ماندگاری بالایی داشته باشد، البته که این میزان مقاومت متاثر از اجرای درست و نصب صحیح خواهد بود.

بیشتر بخوانید: بازسازی نمای بیرونی ساختمان

مزایای نمای تراکوتا

مراحل اجرای نمای تراکوتا

طراحی و اجرای نمای ساختمان شامل مراحل مختلفی است. نمای تراکوتا یکی از متفاوت ترین برنامه های اجرایی برای معماری خارجی در ساختمان سازی است که در مجموعه های مسکونی با استقبال چشمگیری همراه بوده است. همانطور که عنوان شد، نصب ساده و آسان از مهم ترین مزایای این نماکاری به شمار می آید. با توجه به این که برای نصب تایل ها به ملات یا زیرسازی خاصی نیاز نیست، البته نحوه نصب این متریال توسط شرکت تولید کننده پیشنهاد شده و با دیگر مجموعه های تولید کننده متفاوت است.

ابعاد تایل های استفاده شده در نمای تراکوتا کاملا استاندارد هستند به گونه ای که در زمان اجرا به برشکاری، شیار کاری، سوراخ کاری یا خم کاری نیاز نخواهید داشت و این خود باعث افزایش سرعت نماکاری تا 50 درصد خواهد شد. مهم ترین متریالی که در نماکاری این قطعات مورد توجه قرار میگیرد، پروفیل های آهنی، کلیپس و Runner های آلومینیومی است که باعث اتصال سریع تایل ها به هم می شوند.

معمولا به دو صورت عمودی و افقی تایل های تراکوتا نصب و اجرا می شوند که هر دو روش از مقاومت بالایی برخوردار هستند. در برخی شرایط ممکن است گوشه و کنج نما نیاز به تایل های متفاوت داشته باشد که در این حالت تولید کنندگان مقاطع اختصاصی را در نظر گرفته اند. به کمک این تایل های مناسب کنج، می توان نمای یک دست و جذابی را ایجاد نمود.

قیمت نمای تراکوتا

نمای تراکوتا یکی از جدیدترین متد نوین در دنیای معماری و دکوراسیون است که در سال های اخیر توسط مجموعه های مهندسی معتبر و حرفه ای مانند آژند پنام معرفی شده است. با توجه به این که تایل ها و مواد اولیه این نما در دسته کالای وارداتی قرار میگیرند، قیمت نسبتا بالایی دارند.

علاوه بر متریال اولیه، نحوه نصب و اجرای نما، مهارت و تجربه تیم اجرا کننده و در نهایت ابعاد سازه ای که نمای تراکوتا روی آن اجرا می شود از عوامل تاثیرگذار در قیمت این برنامه اجرایی به شمار می آید.

سوالات متداول

نتیجه گیری

نمای تراکوتا یکی از طرح های اجرایی در دکوراسیون و معماری خارجی ساختمان است. در تولید این سفالینه ها از متریال بسیار با کیفیت استفاده می شود و همین امر تاثیر بسزایی در قیمت آن دارد. کیفیت و کارایی فوق العاده تراکوتا سبب شده تا اغلب سازه های جدید این متریال را برای نمای ساختمان انتخاب کنند. نمای مدرن و جدید که در حس و حال سنتی ترکیب شده، تناقض و تضاد جذابی به همراه دارد که تنها می توانید آن را در نمای تراکوتا مشاهده کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در این باره می توانید با واحد پشتیبانی آژند پنام در ارتباط باشید.

شرکت مهندسین مشاور آژند پنام

شرکت مهندسین مشاور آژند پنام جهت ارائه کلیه خدمات فنی و‌مهندسی طراحی، نظارت و اجرا با به کارگیری مهندسین مجرب در کمترین زمان در خدمت شما می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا