5 اصول طراحی داخلی 2021 + عکس نمونه عملی

شاید فکر کنید که برای داشتن یک خانه با دکوراسیون هماهنگ و زیبا حتماً باید هزینه زیادی صرف کنید و از یک مهندس طراح داخلی در این زمینه کمک بگیرید! البته که اگر بتوانید این کار را انجام دهید، به دلیل آشنایی مهندسان با مبانی معماری داخلی فضای فوق ‌العاده ‌ای برای منزل شما ایجاد می ‌شود، اما حتماً لازم نیست از طراح داخلی یا دکوراتور استفاده کنیم تا بتوانیم مدل چیدمان کاناپه منزل را به‌ صورت درست و اصولی انجام دهیم.

به‌ طور کلی یک سری مبانی طراحی داخلی و اصول اساسی در چک لیست طراحی داخلی وجود دارند که دانستن آن‌ ها کمک بسیار زیادی به طراحی یک چیدمان بسیار خوب حتی به افراد ناآشنا نسبت به هنر معماری و دکوراسیون می‌ کند.

همه طراحان داخلی یا دکوراسیون نیز باید این اصول اولیه طراحی داخلی را به ‌طور کامل بدانند و از آن ‌ها تبعیت کنند. در ادامه به بیان این اصول می ‌پردازیم و سپس شما می‌ توانید نگاهی به چیدمان منزلتان بیندازید و ببینید آیا این اصول را در دکوراسیون منزلتان رعایت کرده ‌اید یا خیر؟ و اگر رعایت نشده است با توجه به نکاتی که در مورد اصول طراحی داخلی در این مقاله برایتان توضیح می‌ دهیم تغییرات لازم را انجام دهید تا زیبایی خانه ‌تان دوچندان شود.

وقتی کار مراحل اجرای طراحی داخلی انجام می ‌دهید لازم است که به فضای خانه بصورت کلی نگاه کنید؛ مجموعه‌ ای از فضاهای متصل به هم. بنابراین بهتر است که یک سبک و تم مشترک در این فضاها اجرا شود.

این جمله بدین معنا نیست که همه المان های طراحی داخلی باید یکسان باشند، بلکه بدین معناست که از المان ها و تم‌ هایی استفاده شود که در کنار یکدیگر ترکیب خوبی را تشکیل می دهند. رنگ یکی از راه‌ های دسترسی به این موضوع است. در حقیقت رنگ بصورت عمومی بهترین راه یکسان سازی و مرتبط کردن مجموعه فضاهاست. بطور مثال ممکن است شما سه یا چهار رنگ را انتخاب و از آنها بصورت تیره و روشن در قسمت های مختلف منزل استفاده کنید.

 

 

دقت به رنگ وسایل، دیوارها و جنس آن ‌ها از راه‌ های دسترسی به این موضوع است. از میان همه عناصر مراحل طراحی داخلی رنگ به ‌صورت عمومی بهترین راه یکسان ‌سازی و مرتبط کردن مجموعه فضاهاست. به‌ طور مثال ممکن است شما سه یا چهار رنگ را انتخاب و از آن‌ ها به‌ صورت تیره و روشن در قسمت ‌های مختلف منزل استفاده کنید.

به نکته این جمله دقت داشته باشید. برخلاف تصور اشتباه برخی افراد هیچ‌گاه استفاده از تنها یک یا دو رنگ هارمونی زیبایی در خانه ایجاد نمی‌ کند و شما باید از چند رنگ در یک طیف استفاده نمایید. مثلاً فرض کنید تم آبی را انتخاب کرده ‌اید، پس حتماً باید از آبی‌ های مختلف مانند آبی آسمانی، سورمه‌ ای، فیروزه‌ ای، درباری و رنگ‌ هایی مانند سفید، قهوه ‌ای و کرم که با آن‌ ها هماهنگی دارند نیز استفاده کنید تا طراحی داخلی شکیل‌ تری داشته باشید.

نکات اصول طراحی داخلی

توازن یا بالانس

به‌ صورت خلاصه بالانس یا توازن، به توزیع برابر اجسام در اتاق به لحاظ بصری گفته می ‌شود. بالانس و توازن نیز خود به سه دسته جداگانه شامل بالانس متقارن، نامتقارن و شعاعی تقسیم ‌بندی می‌ شود. بالانس متقارن معمولاً در طراحی‌ های سنتی به چشم می ‌خورند. اصل اساسی در این نوع توازن بر اساس روش ‌های سنتی قرار دادن اشیاء به‌ صورت آیینه ‌ای در روبروی هم می ‌باشد.

بالانس نامتقارن روش متداول طراحی داخلی این روزهاست که در سبک ‌های مدرن به تکرار دیده می‌ شود. در این حالت توازن به وسیله قرار دادن اشیایی متفاوت، اما از لحاظ بصری هم ‌وزن به دست می ‌آید؛ یعنی در حالت کلی تقارنی بین اجسام و حالات و مکان قرارگیری آن ‌ها مشاهده نمی ‌کنید، اما در کل هارمونی زیبایی بین آن‌ ها ایجاد شده است. درواقع می‌ توان گفت بالانس نامتقارن خودمانی‌ تر است، اما سخت ‌تر به دست می ‌آید.

بالانس شعاعی نیز وقتی به دست می ‌آید که همه المان‌ ها و وسایل در انواع سبک های دکوراسیون داخلی، حول یک نقطه مرکزی چیده می‌ شوند. معمولاً معماران از این نوع بالانس در خانه‌ های کوچک برای ایجاد فضایی شیک اما صمیمی استفاده می‌ کنند.

نقطه کانونی

اگر اصول اولیه طراحی داخلی در یک سالن یا اتاق به ‌خوبی رعایت شود، همیشه می‌توان یک یا چند نقطه کانونی در آن پیدا کرد. نقطه کانونی، در حقیقت نقطه‌ ای است که در ابتدای ورود به اتاق یا سالن، توجه شما را به خودش جلب می‌ کند. در عین ‌حال به‌ گونه ‌ای است که باعث می‌ شود بیننده کنجکاو شده و به اطراف آن نیز نگاهی بیاندازد. شومینه یا یک تلویزیون ال سی دی بزرگ اولین مثال‌ ها از نقطه کانونی هستند. ویترین وسایل تزئینی و نوع مبلمان به ‌خصوص در فضاهای کوچک نیز از دیگر نقاط کانونی می ‌باشند که در ابتدای ورود بسیار چشم ‌نواز خواهند بود.

ریتم

شاید اسم ریتم را همیشه برای آهنگ‌ ها و ورزش‌ ها شنیده باشید. به ‌طور کلی ریتم به معنی تکرار موزون یک الگو، حرکت، نوشته و سایر موارد از این ‌دست می‌باشد که زیبایی چشم‌نوازی ایجاد می‌ کند. اگر ریتم در هر چیزی رعایت نشود حس خوبی به شما نخواهد داد.

در اصول طراحی داخلی نیز ریتم به تکرار الگوی بصری گفته می‌ شود. برای دسترسی به این حالت در طراحی، باید به نوع تکرار، گذار و کنتراست فکر کنیم. استفاده از این مکانیزم باعث انتقال حس سیال یعنی حالت حرکت در فضای شما می‌ شود و نگاه مخاطب را از المانی به المان دیگر سوق می‌ دهد. درنتیجه فضای کل خانه زیباتر به نظر می‌ رسد. همچنین باید توجه داشته باشید که تکرار به استفاده از یک عنصر، بیش از یک بار در فضای مورد نظر اطلاق می‌ شود. این تکرار می‌ تواند الگوی رنگی، بافت، خط یا هر المان دیگری باشد.

کنتراست تعریف ساده ‌ای دارد؛ قرار دادن دو عنصر متضاد و مخالف یکدیگر، مانند بالش‌ های سیاه و سفید روی مبل از مشخصه‌ های کنتراست است. برای خرید بالش ارزان با کیفیت بهتون پیشنهاد از فروشگاه ویترا دیدن فرمایید.

مقیاس و نسبت

این دو اصل از اصول اولیه طراحی داخلی است که کاملاً به هم وابسته هستند و می ‌توانند تأثیر زیادی در دکور فضای داخلی خانه چه در اتاق ‌ها و چه در بخش نشیمن و پذیرایی داشته باشند؛ زیرا هر دوی آن‌ ها به اندازه و شکل اشیای به‌ کاربرده شده و متراژ فضا وابستگی مستقیم دارند. قیاس و نسبت هر المان می ‌تواند بر اساس مقایسه یک شیء با دیگری یا با کل فضا سنجیده شود.

رنگ

همان ‌طور که قبلاً هم اشاره کردیم رنگ یکی از اصول طراحی داخلی بسیار مهم است. بسته به تأثیری که می ‌خواهید در فضا ایجاد کنید، می ‌توانید از تم ‌های رنگی متفاوتی استفاده نمایید. برای آشنایی با اثربخشی رنگ ‌ها می ‌بایست مطالعات کامل و دقیق‌ تری در این خصوص داشته باشید؛ اما در کل باید بین رنگ ‌ها توازن قابل ‌ملاحظه‌ای ایجاد شود تا حس بهتری نسبت به دکوراسیون منزلتان داشته باشید. پیشنهاد می شود درباره انواع مصنوعات چوبی بخوانید.

 

شرکت مهندسین مشاور آژند پنام

شرکت مهندسین مشاور آژند پنام جهت ارائه کلیه خدمات فنی و‌مهندسی طراحی، نظارت و اجرا با به کارگیری مهندسین مجرب در کمترین زمان در خدمت شما می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا