بازسازی داروخانه و مراحل انجام آن

بازسازی داروخانه که دارای نکات جزئی متعددی است باید حتما توسط یک گروه معماری باتجربه انجام شود چرا که بیماران با ورود به این فضا باید دسترسی راحتی به بخش های مختلف داروخانه داشته باشند و در عین حال مسائل بهداشتی نیز به ایمن ترین حالت رعایت شود. بازسازی داروخانه باید مناسب با طراحی های روز انجام شود و به درخواست کارفرما نیز توجه شود. در این مقاله با تمامی مراحل روند این کار آشنایی پیدا می‌کنید.

بازسازی داروخانه

بازسازی داروخانه چیست؟

بازسازی داروخانه در واقع فقط مختص به بازسازی ظاهری نیست و باید حتما اصول دسترسی به دارو ها و بخش های مختلف راحت باشد. به طور کلی این محیط باید احساس آرامش و سلامتی را برای بیماران ایجاد کند و مراجعین بعد ار ورود به این محیط بتوانند به سادگی بخش مورد نظر خود را پیدا کنند و همچنین محفظه دارو ها در دسترس عموم و در معرض آلودگی قرار نداشته باشد. بازسازی داروخانه نیاز به ایده و طراحی و اجرای درست و اصولی داشته  بهتر است که این کار را به بهترین شرکت بازسازی در تهران بسپارید تا نتیجه ایده آل و مورد نظر اخذ کنید.

بازسازی داروخانه به چه دلیل انجام می‌شود؟

بازسازی داروخانه به دلایل مختلفی از جمله بهبود زیرساخت‌ ها، رعایت برخی استاندارد ها، افزایش ظرفیت فضا، نصب تجهیزات جدید و مدرن و بسیاری موارد دیگر نیز انجام می‌شود.

مراحل بازسازی داروخانه

شرکت فنی و مهندسی آژند پنام قبل از شروع پروژه بازسازی داروخانه به منظور انتخاب و اجرایی کردن بهترین پلان ، تحقیقات جامعی در فاز دکوراسیون محل مورد نظر انجام می‌دهد و به همین دلیل است که نتایج بسیار فوق العاده ا را در انتهای کار رقم می‌زند. در ادامه به برخی از مراحل بازسازی داروخانه اشاره خواهیم داشت:

  1. بررسی و برنامه‌ریزی: در این مرحله، نیازهای بازسازی داروخانه شناسایی می‌شود که یکی از اصلی ترین مراحل بشمار می‌رود. شامل بررسی ساختار فیزیکی درون و بیرون داروخانه، تجهیزات موجود، فضا های اداری، سیستم‌ های نورپردازی و تهویه مطبوع، نیاز های امنیتی، ایمنی بیماران و دیگر عوامل مرتبط با عملکرد داروخانه باشد. سپس برنامه ‌ای برای بازسازی داروخانه تهیه می‌شود.
  2. طراحی و معماری: در این مرحله، طراحی داخلی و خارجی داروخانه انجام می‌شود. این شامل طراحی فضایی برای مشاوره، بخش قرارگیری دارو ها و محصولات بهداشتی، فضای اداری و حسابرسی، ناحیه قرارگیری مشتریان و  …. است. همچنین، در این طراحی باید الزامات بهداشت و بهینه ‌سازی جریان کار در نظر گرفته شود.
  3. خرید تجهیزات و مصالح: تجهیزات مرتبط با دکور و فضاسازی مانند مبلمان، تجهیزات نورپردازی، وسایل دکور و تزئینی مناسب با فضا و سایر مصالح لازم برای بازسازی داروخانه خریداری می‌شوند. انتخاب تجهیزات با توجه به استاندارد ها، نیاز و بودجه داروخانه انجام می‌شود.
  4. ساخت و نصب: عملیات ساخت و نصب اجرا می‌شود. این موارد شامل ساخت و تهیه دیواره‌ ها، سقف، کف، نصب تجهیزات، راه‌اندازی سیستم‌ های نورپردازی و تهویه مطبوع است. همچنین، کار های لازم برای اتصال به منابع برق، آب، گاز و سیستم‌های دیگر نیز انجام می‌شود. پس از نصب تجهیزات و اجرای بازسازی فضای داروخانه، تست و آزمایش ‌های لازم برای اطمینان از عملکرد صحیح تجهیزات، سیستم‌  و فضا ها انجام می‌شود.
  5. انتقال و راه‌اندازی: در این مرحله، بازسازی داروخانه به اتمام کار خود رسیده و آماده استقبال از بیماران و ارائه خدمات به آن ها است.

بیشتر بخوانید: تفاوت بازسازی و نوسازی خانه

مراحل بازسازی داروخانه

هزینه بازسازی داروخانه

هزینه بازسازی داروخانه می تواند بسیار متنوع باشد و بسته به عوامل مختلفی از جمله اندازه داروخانه، محل قرار گیری و لوکیشن، وضعیت فعلی ساختمان، نیاز های مورد اجرا در بازسازی و سطح تجهیزات مورد نیاز متغیر خواهد بود. برخی از عواملی که می توانند تأثیرگذار بر هزینه بازسازی داروخانه باشند را بررسی می کنیم:

  • اندازه و مساحت داروخانه تأثیر قابل توجهی بر هزینه بازسازی دارد. داروخانه‌ های بزرگتر نیاز به بیشترین تجهیزات و  زیرساخت ‌ها را دارند و این موضوع می تواند به هزینه بالاتری برای انجام بازسازی منجر شود.
  • در صورتی که ساختمان داروخانه از پایه نیاز به بازسازی داشته باشد، هزینه بیشتری برای بازسازی و بازسازی کامل ساختمان در نظر گرفته می شود.
  • در صورتی که نیاز به تجهیزاتی چون سیستم‌ های نورپردازی و تهویه مطبوع، سیستم ‌های کنترل دسترسی و سایر فناوری ‌ها وجود داشته باشد، هزینه بازسازی بالاتر خواهد بود.
  • استانداردهای ساختمانی، بهداشتی، ایمنی و سایر مقررات مرتبط با عملکرد داروخانه نیز بر هزینه بازسازی داروخانه تاثیر دارد.
  • نیاز های خاص داروخانه مانند انبار ‌های ویژه برای ذخیره سازی دارو های حساس و یا دارو هایی که نیاز به دمای محیطی خاصی دارند نیز بر مقادیر هزینه بازسازی تاثیر گذار است.

برای دریافت اطلاعات دقیقتر از هزینه بازسازی داروخانه، شما باید با متخصصان مربوطه و شرکت معماری در حیطه بازسازی مشورت کنید. زیرا این مقادیر با توجه به نیاز های دقیق شما و وضعیت فعلی داروخانه، ارائه می‌شود و نمی‌توان مبلغ دقیقی را بیان کرد.

سوالات متداول بازسازی داروخانه

نتیجه گیری

بازسازی داروخانه توسط شرکت مهندسی آژند پنام قابل اجرا است که می‌توانید قبل از تصمیم گیری برای ایده، با این گروه مشاوره انجام دهید. برای مشاوره جهت بازسازی داروخانه می‌توانید با شمارههای موجود تماس حاصل فرمایید. توجه داشته باشید که بازسازی داروخانه باید طبق اصول  استاندارد های بهداشتی انجام شود و فقط نمای ظاهری ساختمان آن مهم نیست، بنابراین حتما با متخصصین در این زمینه مشورت کنید.

شرکت مهندسین مشاور آژند پنام

شرکت مهندسین مشاور آژند پنام جهت ارائه کلیه خدمات فنی و‌مهندسی طراحی، نظارت و اجرا با به کارگیری مهندسین مجرب در کمترین زمان در خدمت شما می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا