با پله دکوراتیو خانه خود را لوکس کنید

پله دکوراتیو یکی از انواع پله‌هایی هستند که در ساختمان‌ها و حتی ویلاهای دوبلکس به کار برده می‌شود، به این نکته توجه داشته باشید این پله‌ها نیز مانند پله‌های معمولی عمل خواهند کرد و همان کاربرد را دارند. یکی از اصلی‌ترین تفاوتی که می‌توان برای پله‌های معمولی و پله دکوراتیو بیان کرد، زیبایی این پله‌ها می‌باشد. این دسته از پله‌ها بیشتر جنبه تزیینی و دکوری را دارند. به زبان ساده‌تر پله دکوراتیو علاوه بر داشتن عملکرد اولیه خود بخش تزیینی یک ویلا و یا ساختمان نیز به شمار می‌روند. امروزه معماران و مهندسین از این دسته از پله‌ها در دکوراسیون داخلی خانه‌های بسیار بزرگ و چند طبقه اعم از ویلاهای لوکس دوبلکس و یا تریبلکس استفاده می‌کنند.

پله دکوراتیو

پله دکوراتیو چیست؟

همان طور که در بالاتر به این نکته اشاره کردیم پله‌های دکوراتیو با هدف جلوه زیبایی و هنری در فضاهای متنوع استفاده می‌شوند. به این نکته توجه داشته باشید پله دکوراتیو باید با مواد باکیفیت و طراحی خاص به عنوان یک عنصر دکوری و تزیینی ارزش فضا را افزایش دهد.

بیشتر بخوانید: بازسازی حیاط خانه

انواع پله دکوراتیو

پله دکوراتیو به انواع مختلفی تقسیم بندی می شوند و بسیار متنوع هستند. از انواع آن عبارتند از:

پله‌های دکوراتیو فلزی

 از انواع پله دکوراتیو می‌توان به پله‌های فلزی اشاره کرد. این دسته از پله‌ها از دیرباز تا به امروز از محبوبیت و مقاومت بسیار بالایی برخوردار شده‌اند. این دسته از پله‌ها امروزه در انواع ساختمان‌های اداری، مسکونی، تجاری و… کاربرد دارند، همین امر نیز باعث شده است که اولویت اول در خصوص پله دکوراتیو استفاده از پله‌های فلزی باشد.

پله‌های دکوراتیو چوبی

از دیگر انواع پله‌های دکوری می‌توان به پله‌های چوبی اشاره کرد. این نوع از پله می‌تواند حس بکر طبیعت را به خانه هدیه دهد. امروزه برای اجرای این پله از چوب‌های متنوعی استفاده می‌شود که مقاومت بالایی داشته باشند.

پله دکوراتیو چوبی

پله‌های دکوراتیو شیشه‌ای

پله دکوراتیو شیشه‌ای می‌تواند ترکیب شگفت انگیزی را با المان‌های دیگر فضا ایجاد کنند. این پله به خصوص در مغازه‌های تجاری، فروشگاه‌ها و… می‌تواند جلوه لوکس و مجللی را ارائه دهند.

بیشتر بخوانید: طراحی ویلای مدرن

پله‌های دکوراتیو اکسپوز

یکی از پله‌های دکوراتیوی که به روش‌های جدید طراحی و ساخته می‌شود می‌توان به اکسپوز اشاره کرد. به این نکته توجه داشته باشید این پله به خودی خود فضای بسیار زیادی را اشغال خواهد کرد اما بسیار مدرن و لوکس جلوه خواهد کرد. پله اکسپوز دارای انواع متنوعی اعم از پله گرد، مستقیم و ترکیبی می‌باشد.

پله‌های دکوراتیو مدرن کنسولی

یکی از پله دکوراتیو که فضای بسیار کمی را اشغال می‌کند؛ اما به خودی خود می‌تواند مدرنیسم را نشان دهد استفاده از پله‌های کنسولی می‌باشد. به این نکته توجه داشته باشید در این دسته از پله‌های دکوری از خط‌های انحنا دار استفاده نشده است.

پله‌های دکوراتیو مدرن دو محور باکس

یکی از پرطرف‌دارترین و زیباترین انواع پله‌های مدرن و دکوری می‌توان به پله‌های دو محور باکس اشاره کرد. این دسته از پله‌ها می‌تواند به منزل و حتی سالن‌ها جلوه بسیار ویژه‌ای را ببخشد. علاوه بر این موضوع این پله‌ها دارای استحکام و مقاومت بسیار بالایی هستند.

پله گرد و مارپیچ

یکی از لوکس‌ترین و تزیینی‌ترین انواع پله‌ها برای قصرها و عمارت‌ها می‌توان به پله‌های گرد و مارپیچ اشاره کرد. این دسته از پله‌ها می‌تواند به خودی خود احساس عمارت را القا کند. با چرخش 360 درجه این پله و نازک کاری بسیار لوکس آن می‌توانید تأثیر استفاده از آن را مشاهده کنید.

پله دکوراتیو گرد

پله‌های دکوراتیو دو محور ورقی

از دیگر انواع پله دکوراتیو می‌توان به پله‌های دو محور ورقی اشاره کرد. این پله‌ها به صورت مارپیچ طراحی می‌شوند که ضخامت آن‌ها 10 میلی متر می‌باشد. برای تزیینی کردن این دسته از پله‌ها معماران با خلاقیت خود به سراغ استفاده از کف‌های سنگی و حتی شیشه‌ای می‌روند.

بیشتر بخوانید: طراحی داخلی خانه دوبلکس

پله‌های دکوراتیو پیچ چوب

شما با اجرای پله‌های پیچ چوبی می‌توانید بین سطح غیر هم سطح و طبقات ساختمان یک ارتباط ویژه و زیبایی برقرار کنید. این پله‌ها علاوه بر شیک و مدرن بودن راحت نیز می‌باشند. این دسته از پله‌های دکوری برای افرادی مناسب هستند که سخت پسند و عاشق طبیعت هستند.

پله‌های دکوراتیو نرده شیشه کف پله چوب با هندریل چوبی

در هنگام اجرای این دسته از پله‌های دکوری می‌توان با نورپردازی مخفی جلوه‌ای بسیار مدرن و شیک را برای پله‌ها به ارمغان بیاورید. این دسته از پله‌های دکوری یکی از شیک‌ترین و چشمگیرترین انواع پله‌ها در منازل به شمار می‌روند.

پله‌های دکوراتیو گرد نرده چوبی و کف پله چوب

از دیگر انواع پله دکوراتیو می‌توان به پله‌های گرد نرده ترکیب چوب و کف پله چوب اشاره کرد. این دسته از پله‌ها برای مکان‌های داخلی یک ساختمان و خانه‌های بیش از 2 طبقه کاربرند دارند. البته امروزه از این پله ها برای نیم طبقه نیز استفاده می شود تا بتوان جلوه ای ویژه ای را ارائه داد. نرده های گرد این پله میتواند دکوراسیون داخلی را لوکس تر و شیک تر از قبل نشان دهد.

پله‌‍ های دکوراتیو با کف پله چوب و نرده فرفورژه

چوب بودن کف پله‌ها می‌تواند برای انسان‌ها یک حس گرمی و آرامش را ارائه دهد. ترکیب پله‌های چوبی با نرده‌های فرفورژه می‌تواند علاوه بر لوکس بودن نشاط و شادی را نیز ارائه دهد.

پله محور مرکزی برش خورده

اجرای این دسته از پله‌های دکوراتیو بسیار ساده و راحت خواهد بود. شما می‌توانید برای افزایش امنیت و زیبایی این پله‌ها به سراغ استفاده از نرده‌های متنوع بروید. به این نکته توجه داشته باشید پله محور مرکزی از طرح‌های بسیار خاص در انواع پله‌های گرد و اسپیرال هستند.

مزایای پله دکوراتیو

برخی از اصلی‌ترین مزیت‌هایی که شما با نصب و اجرای پله دکوراتیو به دست خواهید آورد عبارت‌اند از:

  • ین پله‌ها زیبایی و جلوه هنری را می‌توانند به دکوراسیون داخلی ارائه دهند
  • این پله‌ها دارای انواع متنوعی هستند و تمامی افراد حتی افراد سخت پسند به راحتی می‌توانند با توجه به دکوراسیون خود آن‌ها را انتخاب کنند
  • ارزش ظاهری ساختمان با استفاده از پله دکوراتیو افزایش خواهد داشت
  • ارتباط بین طبقات با استفاده از این دسته از پله‌ها نسبت به قبل افزایش بیشتری خواهد داشت
  • امروزه برای استفاده بهینه از فضا معماران و مهندسین به سراغ استفاده از پله دکوراتیو می‌روند
  • از دیگر مزیت‌های این پله‌ها می‌توان به دست ساز بودن و منحصر به فرد طراحی شدن آن‌ها اشاره کرد

هزینه پله دکوراتیو

. یکی از سؤالاتی که برای بسیاری از افراد به وجود آمده است در خصوص هزینه این پله‌ها می‌باشد. هزینه پله دکوراتیو با توجه به عوامل متعددی محاسبه می‌شود. برخی از این عوامل عبارت‌اند از:

  • طراحی و ابعاد
  • مواد استفاده شده
  • روش اجرا و نصب
  • پوشش ‌دهی و تمیزکاری

سؤالات متداول پله دکوراتیو

نتیجه گیری

پله دکوراتیو یکی از اصلی‌ترین عناصر در طراحی‌های داخلی و حتی خارجی ساختمان‌ها به شمار می‌روند. این دسته از پله‌ها می‌توانند جلوه‌ای زیبایی و هنری را به ساختمان ارائه دهند. یکی از هوشمندانه‌ترین روش‌ها برای بهبود ظاهر و ارزش ساختمان انتخاب پله‌های دکوراتیو در کنار طراحی منحصر به فرد آن‌ها و استفاده از متریال باکیفیت در هنگام اجرای پله می‌باشد

شرکت مهندسین مشاور آژند پنام

شرکت مهندسین مشاور آژند پنام جهت ارائه کلیه خدمات فنی و‌مهندسی طراحی، نظارت و اجرا با به کارگیری مهندسین مجرب در کمترین زمان در خدمت شما می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا